مشخصات کلی طرح درس

 

 
شماره طرح درس: 7   • نام درس: راه رهایی    موضوع درس: داستان جعبه­ای  مدت جلسه: 90 دقیقه

  نام مدرسه: نمونه دولتی حافظ    مقطع تحصیلی: متوسطه دوره اول          کلاس: هشتم عطار

  تعداد دانش آموزان: 27                  تاریخ تدریس : 14/11/94               نام دبیر: رضا آبیار    

هدف کلی

از دانش آموزان انتظار می رود ، پس از گذرانیدن این درس :

بتوانند یک تعریف ساده از واژه رهایی و اختیار  ارائه دهند

هدف های جزئی

  1. توانایی و فرصت برای شرکت در بحث کلاسی را داشته باشند .
  2. تمامی دانش آموزان به موضوع درس فکر بکنند و نظرات خود را ابراز بکنند .
  3. کلیپ مربوط به فیلم را تماشا کنند  و آن را تحلیل کنند .

رسانه های آموزشی

کتاب درسی – پروژکتور  – لپ تاپ و کلیپ راه هایی – تخته کلاس

زمان دقیقه

قبل از شروع درس

سلام و احوال پرسی از دانش آموزان – دقت در وضع جسمی و روانی دانش آموزان - حضور و غیاب

10

اهداف رفتاری ورودی

ارائه یک مسئله و معما  : از بچه ها بخواهیم مسئله مورد نظر را حل نمایند تا آمادگی برای ارائه درس جدید را کسب کنند .

( طرح سئوال : آیا انسان دارای اختیار است ؟ و ما در تمامی لحظات زندگی خود مختار هستیم ؟  )

10

اهداف رفتاری خروجی

                       از دانش آموزان انتظار می رود :

  1. بتوانند وقایع کلیپ نشان داده شده را به ترتیب بیان کنند
  2. تمامی دانش آموزان نظرات خود را اعلام کرده باشند.
  3. بتوانند معنای رهایی و اختیار  را به زبان ساده بیان کنند
  4. بتوانند نماد انسانها را در کلیپ تشخیص دهند

 

روش تدریس

استفاده از پروژکتور و نمایش کلیپ - بارش فکری – پرسش و پاسخ

فعالیت های مقدماتی

فعالیت معلم

شروع با نام خدا و توضیح آیه – سلام و احوالپرسی – دقت در وضع جسمی و روانی – حضور و غیاب – حل مسئله جدید – جمع بندی مطلب ارائه شده

20

فعالیت دانش آموز

قرائت آیه ای از قرآن توسط یک دانش آموز و گوش دادن به آن – توجه و واکنش کافی – پاسخ به سئوالات مطرح شده – همکاری و مشارکت و ارائه نظرات

فعالیت های مربوط به ارائه درس

فعالیت معلم

شروع تدریس با توضیح در مورد کلیپ که به نمایش در خواهد آمد –  نمایش کلیپ – پرسش و پاسخ و به چالش کشیدن و درگیر کردن دانش آموز درباره موضوع درس -  استفاده از تمامی  دانش آموزان در فرآیند پاسخ دهی .

60

فعالیت دانش آموز

همکاری دانش آموزان در پاسخ به سئوالات مطرح شده – ارائه نظرات شخصی و گوناگون از سوی دانش آموزان بدون ترس از اشتباه بودن پاسخ ها – همکاری کافی جهت ارائه شایسته روش بارش فکری – حل فعالیت تکمیلی در کلاس

فعالیتهای تکمیلی

فعالیت معلم

جمع بندی و ارائه خلاصه درس – بهره گیری از نظرات دانش آموزان در جمع بندی درس

 

فعالیت دانش آموز

همکاری و مشارکت فعال دانش آموزان در نتیجه گیری و جمع بندی نکات اساسی درس

 

ارزشیابی تکوینی

فعالیت معلم

سئوال از چند نفر از دانش آموزان در مورد راه رهایی ، آزادی ، اختیار و اجبار  مقایسه آنان در چند جمله به زبان ساده .

5

فعالیت دانش آموز

همکاری و مشارکت فعال دانش آموزان در پاسخ گویی به سئوالات مطرح شده

 

تعیین تکلیف

فعالیت معلم

تعیین تکلیف برای جلسه آینده : حل فعالیت در منزل صفحه 31 کتاب و ارایه آن

5

فعالیت دانش آموز

یادداشت تکلیف تعیین شده و توضیحات معلم در خصوص موضوع مطرح شده

خاتمه درس

با اظهار تشکر و قدر دانی و ذکر صلوات